piątek, 17 czerwca 2016

Prognoza pogody na obszar bałtyku

Ważna od godz. 19:00 dnia 17.06.2016 do godz. 07:00 dnia 18.06.2016 


SYTUACJA BARYCZNA Z GODZINY 15.00 UTC 
Niż z ośrodkiem 1000 hPa w rejonie Sztokholmu powoli wypełnia się. 
Niż z ośrodkiem 992 hPa nad Zatoką Gdańską pogłębia się i szybko przemieszcza na północny wschód. 


Bałtyk Południowo-Wschodni: 
Wiatr północno-zachodni skręcający na południowo-zachodni, na wschodzie początkowo południowy do południowo-wschodniego 7 do 8, początkowo w porywach 9 do 10 w skali B. 
Stan morza 4 do 6, Zatoki Gdańskiej 4 do 3. 
Temperatura około 16°C. 
Widzialność dobra, w opadach deszczu umiarkowana do słabej. Miejscami burze. 



STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo-wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, bardzo silnych porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu trąb powietrznych.

czwartek, 16 czerwca 2016

Wycieczka rowerowa na rezerwat

Hejka wczoraj byłem na rowerze w rezerwacie Beka 1 godz od Gdyni spokojnym tempem.Rezerwat przyrody Beka to — ptasi rezerwat przyrody na Pobrzeżu Kaszubskim (utworzony w 1988 r., o powierzchni 193ha) nad Zatoką Pucką u ujścia rzeki Redy do Bałtyku, w okolicach pochłoniętej przez morze miejscowości Beka(pozostałościami tej osady są wysokie drzewa, kamienne fundamenty i drewniany krzyż na brzegu Zatoki Puckiej). Rezerwat obejmuje zabagnione łąki halofilne (słone), łąki zmiennowilgotne i młaki turzycowe oraz szuwary i formacjewydmowe.
Na słonych łąkach występuje licznie szereg gatunków rzadkich, chronionych lub zagrożonych gatunków roślin halofilnych:sit Gerardamlecznik nadmorskiświbka morskababka nadmorskasitowiec nadmorskioczeret Tabernaemontana,ostrzew rudymannica odstająca i aster solny. Z kolei zasilana słodkimi wodami łąka w północnej części rezerwatu jest siedliskiem storczyków, takich jak stoplamki czy lipiennik Loesela, a także innych, ściśle chronionych gatunków flory:gnidosza błotnego i owadożernej rośliny tłustosza pospolitego.
Obszar rezerwatu jest siedliskiem wielu rzadkich gatunków ptaków. Do niedawna gnieździła się tu jedna z największych w Polsce populacji biegusa zmiennego (z rodzimego, tzw. atlantyckiego podgatunku Calidris alpina schinzii) — do 50 par lęgowych. Jednak na skutek zaprzestania wypasu bydła w rezerwacie rozległe obszary słonych łąk zostały opanowane przez gęste szuwary trzcinowe, co spowodowało niemal całkowity zanik biegusa zmiennego na tutejszych lęgowiskach — w 1999 stwierdzono tu zaledwie 1–2 pary gniazdujące, zaś obecnie spotyka się tu głównie osobniki tego gatunku podczas wędrówek. W rezerwacie przestał również gnieździć się batalion. Z innych cennych gatunków były tu obserwowane jako lęgowe: bąkgęgawaoharszlacharbłotniak stawowybłotniak zbożowybłotniak łąkowykropiatkazielonkażuraw,ostrygojadsieweczka obrożnakrwawodzióbczajkakszykrybitwa białoczelna (po 1997 roku zanikła — na skutek nadmiernej presji ludzi odwiedzających plaże rezerwatu), zimorodeksowa błotna i pliszka cytrynowa (gnieździ się w rezerwacie od 1995 roku).
Kilka fotek robionych telefonem:
                                          Wdali widać krowy opalające się na plaży





                                           I droga powrotna do domu





Zapraszam do komentowana i subskrybowania

niedziela, 12 czerwca 2016

Pogoda na niedzielną noc

Ważna od godz. 19:00 dnia 12.06.2016 do godz. 07:00 dnia 13.06.2016 

Bałtyk Południowo-Wschodni: 
Wiatr zmienny z przewagą kierunków północnych 2 do 4, od zachodu przechodzący na kierunki wschodnie 3 do 5 w skali B. 
Stan morza 2 później 3, Zatoki Gdańskiej 1 do 2, później 2 do 3. 
Temperatura około 12°C. 
Widzialność dobra. Możliwe przelotne opady deszczu.