Już w Grudniu odbędzie się transmisja DEPESZY na częstotliwości 17,2 khz ze Szwecji z miejscowości Grimeton,w dniu 24,12,15r.Są to fale VLF(VERY LOW FREQUENCY)**czyli fale bardzo długie.Depesz będzie nadawana alfabetem morsea (cw),stacja nadaje z mocą 200kw.Więcej info:
Nowa okazja, aby usłyszeć SAQ w powietrzu!
Kolejna transmisja SAQ jest wstępna zaplanowane na Wigilię, 24 grudnia o godzinie 8:00 UTC (09:00 czasu środkowoeuropejskiego). Szczegółowe informacje pójdą 10-15 dni przed transmisją.
Radiostacja Varberg w Grimeton (SAQ) – radiostacja nadającą na falach bardzo długich, zlokalizowana w pobliżuGrimeton w gminie Varberg w Szwecji.
Radiostacja została zbudowana w 1923, choć z uwagi na strajki w USA wieże wzniesiono dopiero w 1924. Radiostacja posiada jedyny pracujący do dziś na świecie alternator Alexandersona. Antena zawieszona jest na sześciu 127-metrowych uziemionych masztach stalowych. Do lat 50. XX wieku używana do radiotelegrafii transatlantyckiej, do 1996 zaś, dzięki nowemu nadajnikowi zamontowanemu w 1968 roku, do utrzymywania łączności z okrętami podwodnymi. W 1966 w ośrodku Grimeton zbudowano nowy maszt nadawczy o wysokości 260 metrów, wykorzystywany do nadawania na falach krótkich,ultrakrótkich oraz przekazywania sygnału telewizyjnego.
Obiekt posiada nadajnik zbudowany w technice tranzystorowo-lampowej oraz nadajnik Alexandersona, pracujący na częstotliwości 17,2 kHz (choć skonstruowany został do pracy na częstotliwości około 40 kHz). Oba nadajniki korzystają z tego samego systemu antenowego, chociaż nie pracują jednocześnie. Stary nadajnik jest używany jedynie przy specjalnych okazjach, takich jak dzień Alexandersona i Wigilia Bożego Narodzenia, kiedy to stacja nadaje kilkuminutową transmisjęalfabetem Morse'a w tym swój znak SAQ (... .- --.- ) posłuchaj . Odbiór oficjalnych transmisji potwierdzany jestkartami QSL.
2 czerwca 2004 roku obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Radiostacja posiadała bliźniaczy, lecz większy ośrodek w Polsce, znany jako Transatlantycka Centrala Radiotelegraficznapod Warszawą, zniszczony przez Niemców w 1945 roku.
Info wikipedia.
Odbierać można będzie na websdr.
** Fale bardzo długie w wyniku bardzo małego tłumienia i dużej dyfrakcji rozchodzą się na duże odległości za pomocą fali powierzchniowej. Ulegają również odbiciu od najniższych warstw jonosfery o bardzo niskiej gęstości elektronowej i praktycznie nie wnikają dalej. W ciągu dnia odbijają się od dolnej części warstwy D, a nocą, gdy warstwa D zanika, od warstwy E. W odległości 1000-2000 km do nadajnika natężenie pola fali jonosferycznej przewyższa natężenie pola fali powierzchniowej. Zasięg fal bardzo długich jest duży i wynosi, zarówno w dzień i w nocy, kilka tysięcy kilometrów[1]
Ponieważ fale VLF mogą przenikać przez wodę morską, są wykorzystywane do komunikacji z okrętami podwodnymi zanurzonymi na niewielkich głębokościach. W Oceanie Atlantyckim, gdzie zasolenie wynosi 3,2%, fale VLF mogą przenikać na głębokość 10-20 metrów; przy mniejszym zasoleniu, np. w Morzu Śródziemnym, czy Bałtyckim ten sam sygnał może przeniknąć na głębokość ponad 40 metrów[2]. Fale VLF stosowane są również w elektromagnetycznych badaniach geofizycznych, jak również w systemach nawigacyjnych dalekiego zasięgu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz